Türkav Iğdır İl Başkanlığı tarafından 18 Mart Çanakkale Şehitleri Anma programı düzenlendi.

18.03.2022 – IĞDIR

Türkav Iğdır İl Başkanlığı Iğdır’da bulunan Mehmet Çavuş anıtında Çanakkale şehitlemizi andı. Programa Iğdır Ülkü Ocakları Başkanı Alparslan Çelikten ve MHP Merkez İlçe Başkanı Turap Erol ile yönetimleri katılım sağladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan program, İl başkanı Kurban Parlar’ın yapmış olduğu konuşma ile devam etti. Kurban Parlar günün önemini şu sözlerle aktardı.

Ebedi Başkomutan Mustafa Kemal ATATÜRK başta olmak üzere,

“Milletine, bayrağına bağlı, vatanı için canını seve seve verecek olan devletin asil evlatları Türk Milliyetçileri olarak;
Bugün; Türk’ün dünya savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 107. Yıldönümünü kutlamakta ve vatanımız için canlarını seve seve feda eden şehitlerimizin Şehitler Günü’nün onurunu ve gururunu yaşamaktayız.
Çanakkale zaferini bu ülkenin her bir ferdi çok iyi bilmelidir. Çanakkale vatan aşkının cehennemle sınavıdır.
Canından başka verecek birşeyi kalmayan bir milletin göğsünü siper ederek hayasızca yapılan akını durdurmasıdır.
Canı cananı bütün varımı alsında hüda etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda işte bu mısraların ete kemiğe büründüğü yerdir Çanakkale.
Bir hilal uğruna nice güneşlerin söndüğü yerdir Çanakkale.
Yiğitliğin, cesaretin ve mertliğin yeninden şekillendiği yerdir Çanakkale.
Çanakkale öyle bir yerdirki düşmananına mertçe kucak açılan yerdir. Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün “Bu memleketin toprakları üzerinde kanlarını döken kahramanlar! Burada bir dost vatanın toprağındasınız.
Huzur ve sükûn içinde uyuyunuz. Sizler, Mehmetçiklerle yan yana, koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlâtlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlâtlarınız bizim bağrımızdadır.
Huzur içindedirler ve huzur içinde rahat uyuyacaklardır. Onlar, bu toprakta canlarını verdikten sonra, artık bizim evlâtlarımız olmuşlardır.”
sözleriyle düşmanına bile mertçe kucak açan, Düşmanının yarasına saran, düşmanının annesini bile teselli eden asil bir milletin dünyaya insanlık dersi verdiği zaferin adıdır Çanakkale.
Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin tüm engelleri aşabileceğinin en güzel örneğidir.

Ey Aziz Şehitler, bu al Bayraklar memleket ufkunu baştanbaşa donatıyorsa bugün, siz düşmana göğsünüzü siper ettiğiniz içindir. Şimdi her 18 Mart geldiğinde, başlarımız şehitlerimizin önünde minnetle eğilirken; övünç ve gururla doluyor göğsümüz. Aziz hatıranızı gururla, rahmet ve şükranla anıyoruz. RUHLARINIZ ŞAD, MEKANINIZ EBEDİ CENNET OLSUN. “

Akabinde şehitlerimiz için Kur’an-ı Kerim tilaveti okudundu, şehitlerimize dualar edildi. Türkav Iğdır’ın değerli üyesi Emrecan Arat tarafından İstiklal Marşımız okundu. Daha sonrasında yakılan 9 meşale eşliğinde temsili olarak 9 Çanakkale şehidi ve 9 Ülkücü şehidin ismi okuyarak program son buldu.