Iğdır’da Azerbaycan’ın Milli Kahramanı Mübariz İbrahimov adına sınıf açıldı

TÜRKAV Iğdır İl Başkanlığı tarafından Iğdır merkeze bağlı Topçular Mahallesi’ndeki Şuşa Anaokulunda Azerbaycan’ın “milli halk kahramanı” olan Mübariz İbrahimov adına çok amaçlı etkinlik sınıfı açılarak, hizmete sunuldu. Açılış Karabağ Zaferi’nin 3. yılında 8 Kasım Şuşa’nın kurtuluş gününde yapıldı. Vali Yardımcısı Abdülkadir Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Serkan Başaran, İl Emniyet Müdürü Oğuzhan Yonca, İl Milli Eğitim Müdürü Servet Canlı, kurum amirleri, öğrenci ve velilerin katıldığı açılış programında Iğdır şube başkanı Kurban Parlar şunları söyledi;

” Bizler vatan, millet, bayrak sevdalısı, devletin asil evlatları olarak, derdi Türk Dünyası olan liderimizin izinde devletimizin ve teşkilatımızın emrinde, Turan aşkıyla hiç durmadan çalışıp mücadelesinde hiçbir zaman dünya nimetlerinde gözü olmayan vatan sevdalılarıyız.Açılışını yapacağımız Şehit Mübariz İbrahimov Sınıfını vatan millet sevdalılarının destekleri ile yapmış bulunmaktayız.

Mübariz İbrahimov henüz 22 yaşında Azerbaycan Türk’ü bir yiğitti, tarih boyunca sayısız kahraman yetiştiren bir milletin evladıydı. Nasıl Kürşad 40 çerisi ile Çin sarayını bastıysa, tek başına ardında görünmez bir ordu ile Ermenistan sınırını, Ermeni kuvvetlerinin başına yıkan bir Kahramandı. Bize göre 20. yüzyılın Kürşad’ıydı. Onun bir ülküsü vardı. Karabağ’ın acısı hiç dinmemişti, “ya ölüm, ya Karabağ” sözleri yüreğine düşmüştü. Tarih 19 Haziran 2010 saat:23.30 sıralarında ardında ‘’Vatan Sağ olsun’’ yazılı bir mektup bırakarak 1 kilometrelik mayın döşenmiş cephe hattını geçerek 5 saat boyunca çatışıp çok sayıda Ermenistan askerini öldürüp şehit olarak en büyük mertebeye erişti.

Bugün bizlere düşen görev,
tarihten günümüze kadar Türk coğrafyasında şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bizlere emanet edilen bu kutsal toprakları aynı şuurla sahip çıkıp korumak
ve bizden sonraki nesillere de aynı bilinci aşılamaktır.

İşte TÜRKAV Iğdır İl Başkanlığı olarak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ”Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kaderi kaderimizdir” sözüyle yola çıkarak, Mübariz İbrahimov sınıfını TEK MİLLET İKİ DEVLET düsturuyla hazırlamaya başladık.
Burada eğitim alacak evlatlarımızın vatan millet sevgisinin ne kadar kıymetli olduğunu anlamaları, bu sevgi ile yetişmeleri için sınıfımızı eğitime hazır hale getirmiş bulunmaktayız. Buradaki her evladımızı birer Türk Bayrağı olarak görüyor ve tüm evlatlarımızın büyük kutlu ülküye hizmet eden birer Fırat birer Eren birer Aybüke birer Mübariz olmaları için mücadele veriyoruz.

Ayrıca bu günü yani 8 Kasım tarihini seçmemizin amacı Karabağ zaferini böyle anlamlı bir açılış ile kutlamaktır.
Karabağ’ın bağımsızlığı için şehit olan Mübariz İbrahimov nezdinde Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Dünyası için geçmişten günümüze canını veren tüm şehitlerimizi de buradan rahmetle minnetle anıyorum.

Bu kutlu mücadelede bizleri yalnız bırakmayan yol arkadaşlarıma
her konuda bizlere destek olan genel başkanıma,
sınıfı yaparken destek olan Iğdır Valimize, İl Milli Eğitim Müdürümüze okul müdürümüze tüm teşkilatlarımıza ve programa katılan tüm misafirlerimize teşekkür eder saygılar sunarım.
Yaşasın Türkiye Yaşasın Azerbaycan Ne Mutlu Türküm Diyene ”

İl protokolü tarafından sınıfın açılışı yapıldı. Sınıfın tanıtımı yapılıp hatıra fotoğrafı çekinilerek program son buldu.

Açılış programı 100’e yakın yerel ve ulusal haber sitesinde paylaşıldı.